Dlaczego warto wykonać badanie markery nowotworowe?

Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, czy jesteśmy narażeni na rozwój poważnej choroby. Mnóstwo osób żyje w ciągłym biegu i mało czasu poświęca na przemyślenia dotyczące przyszłości. Nikt jednak nie może być całkowicie pewny, że to właśnie jego nie dotknie problem, jakim jest starcie się z ciężka chorobą. Coraz więcej słyszymy na temat zmian nowotworowych, coraz więcej osób boryka się z nimi, a najgorszy jest fakt, że nie ma na nie skutecznego lekarstwa. Badanie markery nowotworowe pozwala na zmniejszenie naszych obaw i zdobycie pewności, że nie jesteśmy narażeni na rozwój nowotworu.

 

Na czym polega badanie?

Badanie markery nowotworowe polega na wykryciu wskaźników, które mogą świadczyć o rozwoju choroby w organizmie. Są to substancje chemiczne, których w naszym ciele jest bardzo mało, gdy jesteśmy zdrowi. Ich nadmierna produkcja może świadczyć o zaburzeniach i zmianach, które w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór. Wczesne wykrycie tego typu zmian pozwala szybko zareagować i podjąć odpowiednią kurację, która uchroni nas przed chorobą. Każdy z nas wie także, że największe szanse na powrót do zdrowia mamy wtedy, gdy wykryty nowotwór nie zdążył się zbytnio rozwinąć. Lepiej więc zrobić badanie markery nowotworowe i zamiast martwić się po fakcie, podjąć skuteczne kroki mające na celu zabezpieczenie się przed chorobą.

 

Kto powinien zdecydować się na badanie markery nowotworowe?

W dzisiejszych czasach rozwój nowotworów w organizmie powodowany jest przez wiele substancji zawartych w używkach i pożywieniu lub inne szkodliwe czynniki. Każdy z nas jest narażony na jego wystąpienie, dlatego nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii. Przynajmniej raz na jakiś czas warto przeprowadzić taką kontrolę, a można wykonać ją niemal we wszystkich laboratoriach diagnostycznych. Bez problemu zrealizujemy je w ramach NFZ lub prywatnie. Na badanie markery nowotworowe powinny zdecydować się szczególnie te osoby, w których rodzinach już wcześniej diagnozowano nowotwory.